Какво е интуитивно хранене?
Какво е интуитивно хранене?
Идеята на метода Интуитивно хранене е, че тялото ни разбира по-добре от ума и логиката ни дали е гладно или не. Ако му дадете свобода, то ще консумира точно толкова харана, колкото му е необходимо за нормален живот – и нито грам повече!
Единственият проблем е, че не умеем да слушаме тялото си и често не правим разлика между здравословен физически глад и емоционален глад.
Физически глад
Физическият глад е, когато тялото започне да изпитва остра нужда от хранителни вещества. Дискомфортът се проявява на физиологично ниво: къркорене на стомаха, усещане за физическа слабост, умора, липса на енергия и тонус, раздразнителност. Това чувство на глад изчезва малко след като консумирете някаква храна, каквато и да е тя.
Да, да, тялото ви в това състояние ще гледа с копнеж дори броколи или коричка хляб.
Емоционален глад
Емоционалният глад е опит на тялото да се справи с някаква неприятна емоция: скука, тъга, гняв, негодувание. Няма физиологични прояви на този вид глад, той е в главата и мислите ни. Този тип глад изисква доста специфична храна: парче шоколад, чипс или бисквити, нещо много конкрено. Емоционалният глад в крайна сметка води до преяждане, прекомерен прием на калории и наддаване на тегло.
Интуитивното хранене има едно основополагащо правило: уважавайте физическия глад и избягвайте емоционалния.
Това е достатъчно, за да постигнете устойчива загуба на тегло в дългосрочен план. Интуитивното хранене има и множество други ползи, които са много по-ценни: изграждане на здравословна връзка с храната, приемане на себе си и собственото тяло, подобряване на физическото и психичното здраве.
Какво трябва да направим?
Има няколко основни принципа на интуитивното хранене. И, за разлика от дитетите в по-голямата си част те са приятни.
1. Забравете за диетите
Това е важна стъпка в справянето със стреса. Можете да си позволите абсолютно всичко, всяка храна, от която тялото ви се нуждае. Не е нужно да се ограничавате: храната е приятел и помощник, а не враг. Започнете с това.
2. Помирете се с “лошата/забранената” храна
Няма вредна и полезна храна. Има само неща от които се нуждаете в момента, и едно такива, от които не се нуждаете. За съжаление, хората, които са на диета, често просто си забраняват някакви храни, без дори да се замислят защо.
Каква е ползата да си забраниш хамбургер, ако го сънуваш? Един ден, в момент на слабост, емоциите ще победят – и ще откриете, че дъвчете бързо някоя от забранените храни, а след това изпитвате вина.
Много по-здравословен начин е да се примирите това, че искате хамбургер, да си позволите да го хапнете по всяко време. Важно е да си отговорите много ясно и смислено на въпроса: „Гладен ли съм наистина, имам ли нужда от това?
3. Уважавайте глада си
Ако искате да ядете, значи тялото ви наистина се нуждае от протеини, мазнини и въглехидрати. Дайте му храна. Важно е. В противен случай, решавайки да се ограничите, ще влезете в конфликт с инстинкта си за самосъхранение. И това само ще доведе до факта, че гладуващият организъм при първа възможност ще започне да се запасява с хранителни вещества. И рисковете да се окажете пред хладилника в три часа сутринта ще се увелича изключително бързо.
Да реагирате чувствително на първите признаци на физически глад и да го задоволите е важна стъпка към отношения на доверие към себе си храната.
4. Уважавайте ситостта си
Обърнете внимание на това как се чувствате, когато сте напълно сити. Запомнете тези чувства. Можете мислено да измерите ситостта си по скала от 0 до 10, където 0 означава дискомфорт от преяждане, усещане, че не можете да приемете нищо повече, а 10 е чувство на силен, неудържим глад. Опитайте се да си представите на какво ниво се чувствате най-удобно и комфортно сити.
Най-вероятно това ще е 2-3 точки по скалата. Следващият път, когато решите да хапнете, опитайте се да завършите обяда или вечерята си на това ниво.
5. Уважавайте емоциите си
Скука, разочарование, безпокойство, гняв, тъга – всяка от тези емоции си има причина. И храната няма да помогне за премахването им. Може само да подтиснете преживяването за известно време. Но в крайна сметка ще трябва да се справите не с един проблем, а с два: както с източника на негативни емоции, така и с последствията от преяждането.
6. Уважавайте тялото си
Има неща, които зависят от нас и такива, които не зависят от нас – това е факт. Но дори и с цялото желание е невъзможно да успеете да намалите крака си с четири номера. Същото важи и за облеклото. Неестествено е да се опитваш да се побереш в XS, когато си генетично предопределен за размер М, но не говорим за размер XXL.
Уважавайте себе си, своята генетика, външния си вид, независимо какво число показва кантарът. Когато разберете, че тялото е ваш приятел и съюзник, вие искрено ще искате да го подобрите, без да го пречупвате. И това ще бъде тласъкът за възстановяване.
7. Намерете красотата в ястията
Една от най-стройните нации в света са японците: само 4% от тях са с наднормено тегло. Това до голяма степен се дължи на факта, че жителите на Страната на изгряващото слънце исторически се придържат към правилата на интуитивното хранене. В Япония е обичайно да се третира храната философски, местната култура предполага, че човек трябва да се наслаждава на храненето, всеки път, когато яде.
Опитайте да се храните по японски: в приятна, комфортна среда, отделяйки време, наслаждавайки се на вкуса и вида на всяка хапка. Най-вероятно ще откриете, че имате нужда от по-малко храна от преди, за да се чувствате сити. А това е сериозна стъпка към отслабването. И то стъпка, направена с удоволствие.